Рекомендації Держпродспоживслужби щодо проведення дезінфекції

Дезінфекція в житлових будинках:

– для проведення дезінфекції використовують дезінфекційні засоби, що забезпечують ефективне знезараження щодо вірусних інфекції: Бланідас Актив, Бланідас 300, Лізоформін, Медикарін, Хлорантоїн, Гуасепт, Гігасепт та багато інших хлорвмісних та на основі спиртових сполук засобів
– витрата дезрозчину становить 150-300 мл на 1 кв.м
– використання дезінфекційних засобів проводити відповідно до інструкції щодо застосування

Прибирання та дезінфекція у під’їзді та на сходах, ліфтових кабінах:

– біля контейнерів для відходів проводиться щоденно;
– миття та дезінфекція сходових площадок і маршів, місць перед сміттєпроводами проводиться щоденно;
– майданчиків перед входом у під’їзд та догляд за домовим устаткуванням проводиться щоденно;
– вологе протирання та дезінфекція поручнів, підвіконь, віконних огорож, сходів на горище, опалювальних приладів, поштових скриньок, шаф для електрощитів проводиться щоденно;
– вологе прибирання та дезінфекція стін, стель, ліфтів щоденно, кнопок ліфтів – через 3 години;
– миття вікон рам у під’їзді;
– очищення та дезінфекція приямків з металевою решіткою перед входом у під’їзд повинно проводитись 1 раз на тиждень.

Прибирання та дезінфекція прибудинкової території проводиться щоденно, необхідно підмітати тротуари та дворові території, очищувати урни.

Прибирання та дезінфекція сміттєпроводу:

– збір сміття, переміщення контейнерів до місця під’їзду сміттєвоза або перенесення накопичувачів сміття до місця навантаження у сміттєвоз, якщо неможливо заїхати у двір, прибирання території після від’їзду сміттєвоза та встановлення контейнерів на місце повинно проводитись з послідуючою дезінфекцією щоденно;
– прибирання бункерів і сміттєприймальних камер за допомогою оприскувачів, профілактичний огляд сміттєпроводів, усунення засмічень та дезінфекція сміттєпроводів та сміттєзбірників проводиться щоденно;
– прибиральний інвентар після прибирання підлягає обов’язковій дезінфекції щоденно.

Дезінфекція на підприємствах продовольчої торгівлі:

 • Дезінфекція на підприємствах продовольчої торгівлі, включаючи великі супермаркети, ринки, плодово-овочеві базари, склади, овоче- і фруктосховища, а також стаціонарні (палатки, кіоски, автофургони, павільйони) і пересувні (візки, кошики, лотки, авто лавки, автопричепи тощо) об’єкти дрібнороздрібної мережі і транспорт для перевезення харчових продуктів проводиться у відповідно до правил і нормативів, які регулюють їх діяльність.
 • Дезінфекція поверхонь, приміщень, торговельного (ваги, прилавки, вітрини, фасувальних агрегатів тощо) і технологічного обладнання (фаршевих машин, пилок, столів для обробки риби, м’яса, решіток, стелажів тощо, раковин і виробничих ванн), холодильного обладнання, тари, посуду, крупного (стелажі, візки, транспортери) і дрібного інвентарю (лотків, таць, ножів, обробних дощок у відділах збереження продуктів, які швидко псуються (м’ясному, рибному, молочному, ковбасному, кулінарному, кондитерському тощо) проводять методом зрошення, протирання чи занурення. Після експозиції поверхні, які безпосередньо контактують з харчовими продуктами, двічі протирають серветкою, рясно змоченою проточною водою. Змивати робочі розчини з поверхонь, які не контактують з харчовими продуктами не потрібно.
 • Дезінфекція поверхонь приміщень, торгівельного обладнання (платформи ваг, прилавків, вітрин, стелажів, фасувальних агрегатів тощо), інвентарної тари, дрібного і крупного обладнання в бакалійних, хлібобулочних та інших відділах проводять методом зрошення, протирання чи занурення (дрібний інвентар) розчином засобу, норма витрати засобу 100-200 мл/кв.м. Після експозиції поверхні, які безпосередньо контактують з харчовими продуктами двічі протирають серветками рясно змоченими проточною водою. Харчове обладнання ополіскують водою від залишків дезінфікуючого розчину протягом 3-5 хвилин. Змивати робочі розчини засобу з поверхонь, які не контактують з харчовими продуктами не потрібно.
 • Профілактичну, поточну і примусову дезінфекцію поверхонь приміщень, стелажів, інвентарю, тари на плодово-овочевих базах, складах, овоче- і фруктосховищах для попередження розвитку гнильних бактерій проводять після механічного очищення.
 •  Поверхні вражені пліснявою, попередньо очищують і просушують, а потім двократно з інтервалом 15 хвилин обробляють методом протирання або зрошення розчином деззасобу.
 • Генеральну санітарну обробку підприємств продовольчої торгівлі проводять відповідно до внутрішнього розпорядку підприємства, але не рідше одного разу на тиждень. Дезінфекція у відділах швидкопсувних продуктів (м’ясному, рибному, молочному, ковбасному, кулінарному, кондитерському та інше) проводиться розчином деззасобу. Дезінфекція в бакалійних, хлібобулочних та інших відділах проводиться методом зрошення, протирання або занурення (дрібний інвентар) дезрозчином згідно з інструкцією.
 • Туалети за необхідності та після закінчення роботи підприємства ретельно очищають, промивають і дезінфікують шляхом зрошення. Норма витрати засобу становить 150-300 мл на 1 кв.м При кожному прибиранні туалетів протирають окремо виділеною серветкою, змоченою в дезрозчині вентилі водопровідних кранів, а також ручки дверей, спускові ручки та інші поверхні, яких торкаються руками люди в туалеті.
 •  Прибиральний інвентар занурюють у розчин деззасобу, матеріал (губки, серветки, ганчір’я) замочують в дезрозчин. Після закінчення дезінфекції ополіскують водою.

Дезінфекція транспорту:

 • Для дезінфекції громадського транспорту необхідно виділити місця для проведення миття та дезінфекції, дезінфікуючі засоби, інвентар для проведення дезінфекції.
 • Визначити особу, яка б слідкувала за санітарним станом транспорту та проводила дезінфекцію, була ознайомлена з умовами приготування робочих дезінфекційних розчинів і проведення дезінфекції, застосовувала засоби індивідуального захисту, дотримувалася техніки безпеки при роботі з дезінфікуючими засобами. Не виключена можливість залучення суб’єктів господарської діяльності, які мають дозвіл на виконання дезінфекційних заходів.
 • Пост миття і дезінфекції повинен бути забезпечений устаткуванням та інвентарем для дезінфекції, спецодягом для проведення дезінфекції, місцем для зберігання мийного інвентарю, миючих та дезінфікуючих засобів, спецодягу.

Виїзна санітарна обробка транспорту:

– служба санітарної обробки громадського транспорту, в ряді випадків, для скорочення непродуктивних витрат підприємств може використовувати пересувний санітарний пост з виїздом дезінфектора для проведення масової санітарної обробки безпосередньо на підприємстві, на кінцевих зупинках та інших місцях перебування автотранспорту чи його складових частин;
– виїзна дезінфекція проводиться методом зрошення.

Для санітарної обробки транспорту необхідно використовувати дезінфікуючі засоби, що мають свідоцтво про державну реєстрацію, позитивний висновок та дозволені до застосування в Україні.

Необхідно обирати такі засоби, які б забезпечували якісну дезінфекцію при невисокій концентрації розчину, короткому часу експозиції, не псували майно салону транспортного засобу та поверхонь приміщень, не мали б неприємного запаху.

Рекомендовано щоденно перед виїздом проходити ретельну обробку транспортного засобу дезінфікуючим розчином, яким обробляють поручні, ручки, підлокітники та підлогу.

Послідовність обробки:

волого-механічна дезінфекція, як правило проводиться з допомогою оприскувача або іншого обладнання, яке забезпечує дрібно-дисперсне розпилення дезінфекційного розчину або двократне протирання ганчір’ям, змоченим в дезінфекційному розчині:
протирають зовнішні дверцята та ручки;
 протирають поручні;
 зрошують стелю, стіни, сидіння;
 металеві частини після закінчення часу обробки (експозиції) протирають чистою серветкою;
 до початку роботи перевіряють справність розпилювача, спецодягу, респіраторів, рукавичок;
 з метою запобігання небезпечних випадків забороняється залишати без догляду дезінфекційні розчини;
 забороняється вживати їжу, пити, палити під час проведення дезінфекційних заходів.

В період між рейсами необхідно ретельно провітрювати салони транспортного засобу.

Дотримання маскового режиму:

 на всьому протязі рейсу водій, кондуктор контактують із великою кількістю пасажирів, тому для захисту органів дихання вони повинні застосовувати респіратори або маски;
 заміна масок проводиться кожні 2-4 години, респіраторів згідно рекомендацій виробника;
 дотримання гігієни рук сприятиме попередженню розповсюдження інфекційних захворювань.

В період підвищення захворюваності необхідно частіше мити руки. Перевагу краще віддавати бактерицидному рідкому милу.

При відсутності умов для миття рук, наприклад, на робочому у водія та контролера громадського транспорту, для дезінфекції рук ефективно використовувати антисептики, у тому числі такі, які мають пролонгований термін дії та певний час захищають шкіру рук від хвороботворних мікроорганізмів.

Антисептики та дезінфекційні засоби можна придбати в аптеках, у тому числі в дрібній зручній до застосування розфасовці.

На всі засоби треба мати документи, що підтверджують їх дозвіл для застосування.

Джерело: Білозерське районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області

Інші новини