Як наповнити бюджет громади???

Як наповнити бюджет громади

Добробут об’єднаної територіальної громади залежить від багатьох чинників, серед яких – ефективне наповнення місцевого бюджету. Вирішити це питання можливо завдяки залученню капітальних інвестицій, розвитку бізнесу і врегулюванню трудових відносин. Як борються з тіньовою зайнятістю і виплатою заробітної плати «в конвертах» на території Білозерської ОТГ, розповів інспектор  праці селищної ради Сергій Володимирович ШЕВЕЙКО:

– Сергію Володимировичу, які повноваження має інспектор праці?

– Головна мета створення посад інспекторів праці в органах місцевого самоврядування – здійснення контрольно-наглядової діяльності за дотриманням суб’єктами господарювання законодавства з питань праці – належне оформлення трудових відносин з працівниками, дотримання суб’єктами господарювання мінімальних державних гарантій для працівників, а також строків виплати заробітної плати.

– Закон передбачає, що органи місцевого самоврядування, для виявлення неоформлених трудових відносин, можуть проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, а також фізичних осіб, які використовують найману працю. Яким чином це відбувається?

– Контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється шляхом проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань. При цьому, ніхто нікого не зобов’язаний попереджувати, за винятком, коли таке попередження не завдасть шкоди інспекційному відвідуванню. Роботодавець не має права перешкоджати перевірці інспектора з праці, який повинен пред’явити службове посвідчення.

Інспекційні відвідування можуть проводитися за зверненням працівника про порушення законодавства про працю стосовно нього, фізичної особи щодо якої порушено оформлення трудових відносин, за рішенням керівника органу контролю, прийнятим за результатами аналізу інформації зі ЗМІ чи інших джерел, які вказують на відповідні порушення. Також підставою для інспекційного відвідування може бути рішення суду, повідомлення правоохоронних органів про порушення законодавства про працю, посадових осіб органів державного нагляду (контролю) про виявлені під час виконання повноважень ознак порушень законодавства. Приводом для перевірки може стати інформація Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати, а також Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду, профспілкових органів.

– Чи були зафіксовані випадки недопущення до перевірки чи порушення трудового законодавства?

– Сьогодні ми займаємося профілактичною роботою, роз’яснюємо роботодавцям можливі наслідки порушення законодавства про працю, переконуємо у тому, що чесна сплата податків не забаганка влади, а реальна можливість відремонтувати дороги, збудувати дитячі майданчики, освітити нові вулиці. У профілактичній роботі ми активно співпрацюємо зі службою зайнятості, Пенсійним фондом і податковою службою.

На «гарячому» поки що нікого не впіймали, але, коли бачимо, що роботодавці хитрують, даємо певний час на належне врегулювання трудових відносин і повертаємося знову. Очі на порушення ніхто не закриватиме.

– А як саме хитрують?

– Схема звична: укладення цивільно-правових угод. Працівник начебто зайнятий неповний робочий день, тож отримує відповідну навантаженню плату. Насправді ж його робочий день понаднормовий. У переліку тих, хто користується цією схемою і потрапив під особливий контроль селищної ради – фермери, підприємці, які працюють у сфері торгівлі та обслуговування. На превеликий жаль, в деяких випадках вивести на чисту воду майже неможливо.

– Сьогодні порушення трудового законодавства тягне за собою серйозне грошове покарання. Нагадайте, чим ризикують нечесні роботодавці?

– Якщо в ході інспекційного відвідування виявлені порушення, за які передбачена фінансова відповідальність, інспектор праці передає акт на розгляд керівнику виконавчого органу селищної ради об’єднаної територіальної громади або його заступнику. Ця ж особа в подальшому і приймає рішення про застосування відповідальності.

Якщо ви не оформили трудовий договір із працівником і не повідомили про найм працівника до Державної фіскальної служби, вам загрожує штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного працівника (ст.265 Кодексу законів про працю). Стільки ж доведеться сплатити і за виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, а також оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві. Штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат передбачено і за підміну трудових відносин цивільними – використання праці без укладення трудового договору і фактичний допуск працівника до роботи. Від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян  (17000 – 34000 грн.) штрафу загрожує тим, хто провадить господарську діяльність без державної реєстрації як суб‘єкта господарювання.